Kokiu atveju verta pasvarstyti apie papildomų žibintų įsigijimą?

0
41
LED žibintai

Pagal taikomus reikalavimus kiekvienoje transporto priemonėje turi būti įrengti dviejų tipų privalomi žibintai – artimųjų ir tolimųjų šviesų. Artimųjų šviesų žibintai naudojami įprastai, o tolimųjų šviesų skirti esant rūkui, darganai, tamsiu paros metu. Taip pat automobiliuose būna signaliniai įtaisai, kitaip dar įvardijami kaip gabarito žibintai – jie būna priekiniai, galiniai bei šoniniai, stabdymo signalo žibintai, posūkių žibintai, galinis rūko žibintas, atbulinės eigos žibintas, dienos šviesos žibintai.

Šalia privalomų žibintų, galima transporto priemonėje įsirengti papildomus žibintus. Tačiau jie dažniau būdingi didesnėms transporto priemonėms. Skirtingų gabaritų transporto priemonėms leidžiamas skirtingas papildomų žibintų skaičius. Lengvieji automobiliai gali turėti ne daugiau kaip keturis papildomus tolimųjų šviesų žibintus, o sunkvežimiai – ne daugiau kaip šešis. Bendras tokios įrangos generuojamas šviesos srautas negali būti stipresnis nei 430 tūkst. kandelų.

Automobilių žibintų naudojimas

Automobilių žibintai būna naudojami ne tik tamsiu paros metu, bet ir dieną. Šviesiu paros metu turi būti naudojami artimųjų šviesų žibintai arba dienos žibintai. Dienos žibintai paverčiau transporto priemonę žymiai geriau matomą kitiems eismo dalyviams, be to, jie sunaudoja mažiau energijos lyginant su artimųjų šviesų žibintais.

Dienos žibintai automobiliuose įsijungia automatiškai užvedus variklį. Tamsiu paros metu, vairuotojas būtinai turi įjungti artimas šviesas, o dienos žibintai turi automatiškai išsijungti.

Priešrūkiniai žibintai skirti apšviesti kelio pakraščius ir artimąjį atstumą, kai lyja, sninga ar yra rūkas. Tuo tarpu galiniai rūko žibintai šviečia automobilio gale, didinantys transporto priemonės matomumą iš paskos važiuojančioms transporto priemonėms. Rūko žibintus reikia naudoti tik esant itin prastam matomumui, nes kitu atveju, jei naudojama esant geroms oro sąlygoms, šie žibintai akina kitus vairuotojus.

Papildomi žibintai gali būti reikalingi, jei dažnai vairuojama prastomis oro sąlygomis, tamsiu paros metu ar keliais, kuriuose yra prastas matomumas.

Tamsoje matoma tik tiek, kiek apšviečia automobilio žibintai. Degant artimosioms šviesoms matoma maždaug iki 100 metrų, o tolimosioms šviesoms – iki 200 metrų. Tačiau naktį sunku pastebėti judančius objektus kelkraštyje. Tokiu atveju verta pasvarstyti papildomų žibintų įsigijimą.

Papildomų žibintų paskirtis skirtinga ir jų efektyvumas pasireikš skirtingomis vairavimo sąlygomis. Šių žibintų įsigijimas ypač populiarus vietovėse, kur eismas nėra aktyvus. Tada nereikės baimintis, kad papildomos šviesos apakins kitos transporto priemonės vairuotoją. Magistralėse papildomi žibintai naudojami retai, nes juos tenka nuolat išjunginėti, kad nebūtų akinami važiuojantieji iš priekio. Pernelyg intensyvus, netinkamai sureguliuotas ir kitus eismo dalyvius akinantis šviesos srautas kelia ne mažesnį pavojų nei blankūs žibintai.